ERASMUS UNIVERSITY OF
ROTTERDAM

Dlaczego zdecydowałaś się na studia na tej uczelni?

Od zawsze chciałam studiować zagranicą i szukałam uczelni, która miałaby zarówno wysoki poziom i dobre opinie, bogate życie studenckie, dobrą lokalizację i byłaby uczelnią, która nadąża za szybko zmieniającym się światem. Erasmus University Rotterdam łączy w sobie wszystkie te elementy i gwarantuje dobre przygotowanie do pracy, ponieważ stawia na łączenie wiedzy teoretycznej z praktyką.

Jakie są największe wady/zalety tej uczelni? Co najbardziej lubisz w swojej uczelni?

Zalety:

 • niskie czesne
 • duża różnorodność kulturowa/narodowościowa
 • łączenie teorii z praktyką
 • projekty grupowe, uczące pracy w zespole
 • dużo organizacji studenckich

 

Wady:

 • duża ilość pracy
 • słaba komunikacja między studentami a uczelnią
 • mało inicjatyw społecznych od samej uczelni

Czy jesteś zadowolona ze swojego wyboru?

Tak, jestem zdecydowanie zadowolona ze swojego wyboru. Podoba mi się zarówno mój kierunek (international business administration) jak i cała uczelnia.

Co uważasz za największą różnicę między Twoim uniwersytetem a polskimi uczelniami?

Największe różnice, to ilość zajęć oraz praktyczne podejście do nauki. Mamy dużo mniej zajęć (zarówno obowiązkowych, jak i nie) w porównaniu do polskich uczelni.

Jak bardzo międzynarodowa jest Twoja uczelnia? Czy konieczna jest znajomość innego języka niż angielski, żeby czuć się komfortowo?

Na mojej uczelni jest bardzo duża różnorodność narodowościowa. Na moim kierunku jest ponad 50 różnych narodowości, ale język angielski zdecydowanie wystarcza do dobrej komunikacji.

Czy masz jakieś rady dla osób, które dopiero zaczynają studia na Twojej uczelni?

Przede wszystkim warto dobrze zaplanować sobie naukę i wszystkie projekty.

Dodatkowo warto dołączyć do jakiejś organizacji studenckiej lub zapisać się do klubu sportowego na pierwszym roku co ułatwi nawiązanie pierwszych kontaktów.

Dodatkowo dobrym sposobem na poznanie ludzi jest chodzenie na imprezy organizowane przez organizacje studenckie.

Jak wygląda proces aplikacji? Z jakich składa się etapów? Kiedy się zaczyna?

Cały proces aplikacji na kierunek IBA można znaleźć tu: https://www.rsm.nl/bachelor/international-business-administration/admission-application/ 

Czy musisz zdawać jakieś dodatkowe egzaminy w trakcie procesu aplikacji? (IELTS, STEP, etc)

Tak, wymagane jest zdanie egzaminu IELTS bądź TOEFL. Minimalny próg punktowy zależy od kierunku na który aplikujesz. Na przykład z egzaminu IELTS jest to ok. 6.5/7.

Czy można aplikować z polską maturą?

Tak, zdawanie polskiej jest dopuszczalne i w pełni wystarcza by z powodzeniem aplikować na uczelnie 🙂

Jak warto się przygotować przed procesem aplikacji? Co jest szczególnie ważne?

Warto zrobić jakieś zajęcia dodatkowe/ staże, aby wyróżnić swoje CV bądź list motywacyjny

Jaki jest roczny koszt studiów na Twojej uczelni?

Pierwszy rok jest zawsze tańszy dlatego, że jako członek Unii Europejskiej masz dofinansowanie, ale tylko na pierwszy rok. Koszt studiów zależy też bardzo od konkretnego kierunku.

Przykładowe koszty (jeżeli mieszkasz w Unii Europejskiej):

 • Koszt IBA (International Business Administration): 1 rok – €1045; 2 i 3 rok – ??
 • Koszt EUC (Liberal Arts & Sciences): 1 rok – € 3.228,50, 2 i 3 rok – € 4.400
 • Koszt IBEB (International Business and Economics): 1 rok – € 1045, 2 i 3 rok – €2143

Ile średnio miesięcznie wydajesz na utrzymanie?

Wszystko zależy od osoby i jej stylu życia, niemniej jednak średnie koszty to ok 300 euro (zakupy spożywcze, komunikacja miejska, bary). To jest cena bez podręczników, które są przeważnie drogie, ale na szczęście większość można znaleźć w internecie w PDFie. Dodatkowo dochodzą koszty za mieszkanie, które wahają się od 400 euro (dalej od uczelni i centrum) do 800 euro.

Czy Twoja uczelnia oferuje studentom jakieś wsparcie finansowe (stypendia, bursaries, kredyty, możliwość pracy)?

Na EUR są możliwości dostania stypendium, jednak ich wielkość i wymagania różnią się od kierunku → link do sprawdzenia stypendiów: https://www.eur.nl/en/education/practical-matters/financial-matters/scholarships-grants/prospective-students-rotterdam

Pracę w Holandii jako student można znaleźć, ale w niektórych miejscach wymagana jest znajomość holenderskiego (chociażby podstaw).

Jak napięty jest program nauki na Twoich studiach? Ile masz godzin zajęć w tygodniu? Ile czasu musisz poświęcać na naukę? Czy masz dużo czasu wolnego?

Wszystko zależy od kierunku. IBA jest całkiem wymagający. W okresie egzaminacyjnym (dwa lub tydzień przed), przeważnie wszyscy siedzą w bibliotece od otwarcia do zamknięcia.

W tygodniu są zazwyczaj 1 albo 2 wykłady/ ćwiczenia dziennie, a reszta to praca samodzielna lub projekty w grupach. Jeżeli wszystko robi się regularnie i nie ma się zaległości, to na spokojnie można połączyć naukę, czas wolny, czy nawet pracę.

W jakiej formie prowadzone są Twoje zajęcia? (tutoriale, wykłady, laby, problem classy, group projects etc)

Wszystko zależy od kierunku, ale większość kierunków ma wykłady, workshopy, projekty samodzielne, jak i w grupach.

Czy masz do kogo się zwrócić w razie wszelkich pytań, lub kiedy czegoś nie rozumiesz?

Na pierwszym roku studenci zostają dobrani w grupy, a każda grupa ma własnego mentora. Mentor jest to osoba z 2 roku (tego samego kierunku) i zawsze chętnie służy radą i pomocą. Taka grupa spotyka się ze sobą 1 albo 2 razy w tygodniu, gdzie mentor opowiada o swoim doświadczeniu na uczelni i odpowiada na wszystkie pytania.

Poza tym, na uniwersytecie są doradcy, do których zawsze można napisać maila z pytaniem czy też umówić się na spotkanie.

Czy Twoja uczelnia oferuje jakieś zajęcia dodatkowe (np. zajęcia z języków, drobne kursy z innych przedmiotów)

Na uczelni jest spory wybór kursów językowych o różnych stopniach zaawansowania. Przed przystąpieniem do kursu odbywa się rozmowa, po której zostaje się przypisanym do grupy zaawansowania.

Jaki wygląda biblioteka na Twojej uczelni, czy często z niej korzystasz? Dostęp do jakich źródeł (online resources, oprogramowanie, etc.) zapewnia Ci uczelnia?

Kampus oferuje dużo miejsc, w których można się uczyć od rana do nocy. Istnieje też możliwość rezerwowania pokoi do nauki na kampusie na konkretne godziny. Przed pandemią bardzo dużo osób korzystało z miejsc do nauki na kampusie i w okresie przed egzaminami zdarzało się, że ciężko było znaleźć wolne miejsca.

Jak wygląda Twoja sesja egzaminacyjna? Czy uczelnia jest wyrozumiała?

Sesja egzaminacyjna jest zazwyczaj w ostatnim tygodniu trymestru/quadu, zależy od kierunku. Egzaminy zazwyczaj rozłożone są tak, że w ciągu jednego dnia ma się jeden egzamin (jednak nie zawsze tak się uda). Zazwyczaj z każdego przedmiotu jest egzamin końcowy, ale czasami też są “partial exams”, których materiał jest mniejszy w porównaniu do egzaminów końcowych. Do tego, większość przedmiotów ma “assignments”, które zazwyczaj są pracami w grupach albo esejami.

Jak uczelnia wspiera Cię w szukaniu pracy/staży (career services)?

Na kierunku IBEB na 3 roku można wybrać pomiędzy wymianą a stażem. Wtedy uczelnia zapewnia staż. Jednak, na większości kierunków, jeżeli podczas 3 roku chcesz zrobić staż (masz do wyboru też wymianę lub zrobienie minora), musisz go znaleźć samodzielnie.

Czy uczelnia organizuje różnego rodzaju career’s fair, career’s talks, na których masz szansę porozmawiać z osobami z branży lub z firmami do których chciałbyś aplikować?

Stowarzyszenia uczniowskie organizują tego typu eventy. Można się na nie zapisać za
niewielką opłatą lub za darmo.

Czy istnieje możliwość pracy dorywczej na kampusie?

Tak, istnieje możliwość bycia TA (teacher assistant) na 2 i 3 roku studiów. Polega to na nauczaniu młodszych roczników przedmiotów, które się już przerobiło. Na kampusie są też restauracje i sklepy, więc zapewne istnieje też możliwość pracy tam.

Czy uczelnia wspiera Cię w szukaniu pracy także po ukończeniu studiów?

Raczej nie bardzo 🙁

Jak wygląda kwestia zakwaterowania na Twoim uniwersytecie? (czy dostępne są akademiki, na jakim poziomie, czy wszyscy korzystają z akademików, jaki jest koszt akademików, czy są dostępne dla wszystkich czy tylko dla freshers? czy uczelnia pomaga z szukaniem mieszkania? jakie są inne opcje?)

Na stronie uczelni są podane strony na których można znaleźć mieszkanie. Na kampusie są 2 akademiki jednak dostępne tylko dla studentów pierwszego roku (600 euro) i ich ilość jest ograniczona (trzeba się zgłaszać szybko – kto pierwszy ten lepszy). Pokoje w akademikach są dosyć duże, z własną kuchnią i łazienką.

Jak radzisz sobie z wyżywieniem? Czy na kampusie znajdują się przystępne cenowo kafejki i knajpki? Czy gotujesz sam? Czy akademiki mają opcję wykupienia wyżywienia?

Nie ma możliwości wykupienia wyżywienia w akademikach, na kampusie są restauracje z podobnymi cenami jak na mieście. Jest jedna restauracja, która jest tańsza jednak jedzenie w niej nie jest najlepsze. Osobiście przeważnie gotuję samemu, ale zdarza mi się coś zamówić lub wyjść do restauracji wtedy trzeba wydać około (10-12 euro), chyba że skusimy się na typowe danie z Rotterdamu – Kapsalon (kebab zapieczony z serem) wtedy wyniesie nas to 7 euro.

Jak wygląda życie towarzyskie na Twojej uczelni?

Na życie towarzyskie w Rotterdamie nie można narzekać, ponieważ jest to miasto, w którym żyją głównie studenci. Jest tutaj bardzo dużo barów czy klubów, gdzie głównie można spotkać właśnie studentów. Do tego jest sporo różnych associations, do których można dołączyć, którzy organizują różnego rodzaju spotkania towarzyskie (także wyjścia do klubów czy barów).

Czy w okolicy jest dużo barów/pubów/klubów studenckich (z przystępnymi cenami i dedykowanymi dla młodych ludzi?)

W Rotterdamie jest bardzo dużo barów i klubów, w których przesiadują/bawią się głównie studenci. Ceny za piwo w barach w centrum to ok. 5 euro, jednak poza centrum można znaleźć i za 3 euro.

Jak uczelnia wspiera Cię przy poznawaniu nowych ludzi, zwłaszcza tuż po Twoim przyjeździe? (chociażby freshers week, programy typu wydziałowe mums and dads)

Uczelnia organizuje wielki wyjazd integracyjny – Eureka, dla całej uczelni. W ciągu dnia zwiedza się miasto i zaprzyjaźnia z własną grupą, a wieczorami są organizowane wielkie imprezy, gdzie masz okazję poznać osoby spoza swojej grupy. Do tego zazwyczaj każdy kierunek ma wyjazd tylko dla swojego kierunku gdzie poznajesz bliżej osoby ze swojego roku.

Czy łatwo jest poznawać ludzi z innych kierunków i z innych roczników? Z kim głównie trzymasz się na swoim uniwersytecie?

Oczywiście najłatwiej jest poznać ludzi ze swojego kierunku. Wydaje mi się, że ludzi z innych kierunków najłatwiej poznać przez rózne societies. Można jednak zauważyć, że ludzie na uczelni często trzymają się z osobami z tych samych krajów.

Czy na Twojej uczelni istnieje dużo różnych kół zainteresowań (societies), które pozwalają na poznawanie nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz rozwijanie swoich pasji/hobby?

Uważam że wybór societies na uczelni jest bardzo duży i każdy znajdzie coś dla siebie. Erasmus Sport oferuje bardzo wiele dyscyplin sportowych, które można uprawiać rekreacyjnie bądź ‘wyczynowo’ i przy okazji poznać ludzi ze swojej uczelni. Są też societies zrzeszające ludzi z tych samych krajów bądź tych samych kręgów kulturowych (nie ma niestety polskiego assosiation, ale zawsze można je samodzielnie założyć). Wszystkie koła zainteresowań można by długo wymieniać, wybór jest naprawdę spory.

Jakie są możliwości sportowe na Twojej uczelni? (obiekty sportowe, siłownia uniwersytecka, kluby sportowe, drużyny, jeżdżenie na zawody, sparingi z innymi uczelniami)

Uczelnia posiada na kampusie duży obiekt sportowy i ma bogatą ofertę zajęć zarówno indywidualnych jak i grupowych. Przykłady zajęć to koszykówka, piłka nożna, joga, taniec, boxing, tenis, lacrosse, żeglarstwo i wiele innych. W zależności od drużyny, można grać sparingi bądź jeździć na zawody (np. mecze ligowe).

Czy Twoja uczelnia oferuje dodatkowe zajęcia sportowe? Czy są one obowiązkowe? (joga, fitness, samoobrona, etc?)

Na uczelni nie ma obowiązkowych zajęć sportowych. Można samemu zgłosić się na nabór do drużyny sportowej.

Czy w pobliżu Twojej uczelni znajdują się jakieś parki/tereny zielone, gdzie można pójść na spacer/pobiegać?

W Rotterdamie jest bardzo dużo zieleni, wody i parków. Blisko kampusu znajduje się
Kralingse Bos, duży park z jeziorem.

Jakie kroki podejmuje Twoja uczelnia żeby dbać o Twoje zdrowie psychiczne? (warsztaty walki ze stresem, personal tutor, mental health week)

Na uczelni znajdują się organizacje studenckie, które wspierają studentów zarówno na
codzień jak i w trudnych chwilach i dają wskazówki jak sobie radzić w takich sytuacjach (np. the Living Room, Erasmus Pride, Happy Student Society). Sama uczelnia daje studentom do dyspozycji możliwość konsultacji z doradcą (student advisor) i psychologiem (jeśli przyczyną problemów są rzeczy związane z uczelnią/nauką). Dodatkowo, na niektórych kierunkach jest tzw mentor program, który oferuje pierwszorocznym studentom pomoc i wsparcie starszych roczników, z tego samego kierunku. Organizowane są również różne eventy związane z mental health, well-being i szczęściem.

Jak się żyje w mieście, w którym studiujesz? Jakie są największe wady i zalety tego miasta?

ZALETY:

 • miasto studenckie (studenci są wszędzie, np. jak idziesz do klubów do są tylko ludzie w wieku 18-26 lat)
 • wszędzie jest blisko (małe miasto)
 • rower jako tani środek transportu, do którego ulice są przystosowane
 • dużo parków
 • jezioro
 • większość osób mówi biegle po angielsku

 

WADY:

 • sporo spraw organizacyjnych na początku przyjazdu (warto mieć holenderski numer)
 • drogi transport publiczny (jak w całej Holandii)

Jakie są połączenia lotnicze z miastem, w którym studiujesz? Jak często udaje Ci się wracać do Polski i ile kosztuje Cię podróż?

Niestety nie ma bezpośredniego transportu z Rotterdamu do Warszawy, ale w Holandii są dwa lotniska (w Eindhoven i Amsterdamie), do których bardzo łatwo i szybko można się dostać pociągiem. Na lotnisko do Eindhoven jedzie się ok. 1,5h a do Amsterdamu 1h. Taka podróż kosztuje ok. 20 euro. A cena samolotu zależy bardzo od terminu w jakim szukasz, ale mniej więcej wychodzi 300/400 zł w dwie strony.

Czy masz jakieś rady dla osób, które dopiero zaczynają studia w tym mieście?

Najlepiej przyjechać tydzień/dwa tygodnie przed rozpoczęciem studiów, dlatego, że jest dużo spraw organizacyjnych, którymi należy się zająć – otworzenie holenderksiego konta w banku (większość sklepów/barów/kawiarni,… przyjmuję tylko karty maestro, a nie przyjmują VISA i MasterCard). Warto też pojechać na wyjazd integracyjny, dlatego, że przy części z nich pomaga uczelnia, takich jak na przykład dostanie numeru BSN (numer obywatela) i zarejestrowanie się w urzędzie miasta.