IMPERIAL COLLEGE
LONDON

Jakbyś pokrótce scharakteryzował/a swoją uczelnię?

Imperial można zdecydowanie opisać jako politechnikę, pełną ambitnych ludzi chcących tworzyć rozwiązania zmieniające świat na lepsze – uczelnia jest bardzo nastawiona na innowację i znajdywanie nowych rozwiązań do współczesnych problemów przy użyciu technologii. Jako że zdecydowana większość studiuje przedmioty ścisłe, nacisk kładziony jest jednak przede wszystkim na samorozwój i pracę indywidualną.

Jakie są największe wady/zalety tej uczelni? Co najbardziej lubisz w swojej uczelni?

Jeżeli chodzi o zalety, na Imperialu zdecydowanie ma się poczucie, że jest się w gronie super uzdolnionych i ambitnych ludzi – i przejawia się to także w nastawieniu wykładowców i całej kadry uniwersyteckiej, którzy na każdym kroku starają się pomóc nam rozwijać nasze talenty i umiejętności, wierząc, że jesteśmy po prostu mądrymi ludźmi. Imperial pełen jest także mini-instytucji, które pomagają studentom się rozwijać na różnych płaszczyznach – m.in. Career Services (pomagające w rozwoju kariery), Enterprise Lab (wspierające przedsiębiorców), I-Explore (czyli wybór dodatkowych kursów językowych, humanistycznych lub biznesowych) oraz setki prężnie działających societies.

Co się zaś tyczy wad, zdecydowanie można powiedzieć, że Imperial do najpiękniejszych nie należy (jeśli chodzi o wygląd kampusu), chociaż lokalizacja w uroczym South Kensington w znacznym stopniu rekompensuje ten problem. Do tego, jako że Imperial jest jedną z najlepszych politechnik w Europie, istnieje duża grupa studentów, których można określić trochę jako „nerdy” – skupiające się bardziej na rozwoju osobistym i nauce, a przez to zaniedbującym trochę życie towarzyskie (nie jest to jednak regułą, w bardzo dużym stopniu zależy od kierunku, a dołączenie do odpowiednich societies prawie zawsze pomaga znaleźć ludzi sobie bliższych).

Co uważasz za największą różnicę między Twoim uniwersytetem a polskimi uczelniami?

Będąc na Imperialu mam poczucie, że nie muszę nic nikomu udowadniać – wykładowcy i cała kadra zdają się wierzyć, że jeżeli ktoś dostał się na Imperial to ma w sobie duży potencjał i to ich zadaniem poniekąd jest go rozwinąć. Czym przejawia się takie podejście? Uczelnia ma bardzo duże zaufanie do studentów (co można było odczuć przede wszystkim w trakcie covida), szacunek do nas, otwartość na nasze pytania i inicjatywy, oraz szczere zainteresowanie naszym feedbackiem. Ponadto studenci mają od groma możliwości, żeby zaangażować się w współczesne projekty (chociażby związane z walką z COVIDem-19) i od razu wykorzystać swoje umiejętności w life sciences.

Jak bardzo międzynarodowa jest Twoja uczelnia? Czy konieczna jest znajomość innego języka niż angielski, żeby czuć się komfortowo?

Uczelnia jest bardzo międzynarodowa, zwłaszcza na tle innych uczelni angielskich – ponad 50% pochodzi spoza UK, a ok 32% spoza EU. Da się to odczuć zarówno pośród studentów, jak i wykładowców, którzy pochodzą z bardzo różnych zakątków świata. Zdecydowanie dużo osób pochodzi między innymi z Azji. Międzynarodowość studentów różni się także bardzo znacząco w zależności od kierunku.

Czy masz jakieś rady dla osób, które dopiero zaczynają studia na Twojej uczelni?

Na Imperialu jest ponad 320 różnych societies, które bardzo różnią się swoim charakterem i zaangażowaniem w aktywności. Myślę, że zdecydowanie na początku warto zakręcić się wokół większej liczby z nich, a dopiero z czasem zdecydować, na których naprawdę ci zależy. Jest to o tyle wartościowe, że myślę że przez societies najłatwiej znaleźć ludzi o podobnych zainteresowaniach i charakterze, więc im więcej próbujesz, tym łatwiej znaleźć coś dla siebie. Do tego zdecydowanie warto od początku odkrywać możliwości oferowane przez różne dodatkowe organy takie jak Career Services, czy Enterprise Lab, żeby po prostu wiedzieć, co ma się do dyspozycji.

Jak wygląda proces aplikacji?

Proces aplikacji na Imperial w zasadzie nie różni się zasadniczo od aplikacji na inne angielskie uczelnie – do 15 stycznia trzeba założyć konto na UCAS oraz napisać personal statement. Na niektórych kierunkach trzeba przejść dodatkowo przez interview, zaś na inne napisać dodatkowy test (np. MAT na kierunki matematyczne – wtedy pamiętać trzeba, że testy odbywają się pod koniec października i trzeba się na nie odpowiednio wcześniej zarejestrować). Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie Imperiala. Warto się także zapoznać z materiałami dostępnymi na Smart Prospects oraz Project Access:

Jaki jest roczny koszt studiów na Twojej uczelni?

Tak jak w całej Anglii, dla osób zaczynających studia w roku akademickim 2020/2021 lub wcześniej, czesne wynosi £9,250 za rok. Dla osób zaczynających studia później, czesne wzrasta do £30,000 za rok.

Ile średnio miesięcznie wydajesz na utrzymanie?

To, ile wydaje się na utrzymanie, bardzo zależy od stylu życia, zakwaterowania i wyżywienia. Mieszkając w akademiku za £164 za tydzień oraz jedząc na kampusie 4-5 razy w tygodniu udawało mi się zamknąć w około £900 – £1100 miesięcznie (chociaż myślę że kwotę tę można zdecydowanie ograniczyć, jeśli by się chciało). Warto wspomnieć, że zwłaszcza na początku trzeba przeznaczyć sporo funduszy na wykupienie subskrypcji na różne programy/usługi, do których ma się potem dostęp przez cały rok (np. siłownia, membership w societies).

Czy Twoja uczelnia oferuje studentom jakieś wsparcie finansowe (stypendia, bursaries, kredyty, możliwość pracy)?

Stypendia dostępne są przede wszystkim dla tzw. Home students (Brytyjczyków) oraz za wyniki dla osób po pierwszym roku (ale ogólnie lepiej za bardzo na to nie liczyć). Do roku akademickiego 2020/2021 włącznie dla studentów z EU dostępne były kredyty studenckie, jednak teraz rząd brytyjski postanowił zrezygnować z takiej opcji. Z finansowaniem zatem sytuacja nie jest za bardzo kolorowa, można jednak liczyć na znalezienie jakiejś dorywczej pracy, chociaż bardziej trzeba myśleć o niej jako o formie „kieszonkowego”, niż o faktycznym źródle dochodu (ciężko byłoby pracować w bardziej znaczącym wymiarze godzin i łączyć to z nauką).

Jak napięty jest program nauki na Twoich studiach? Ile masz godzin zajęć w tygodniu? Ile czasu musisz poświęcać na naukę? Czy masz dużo czasu wolnego?

Tygodniowo, razem z problem classami, mamy około 15-20 godzin zajęć, chociaż znacząco różni się to od kierunku i od roku. Na Imperialu duży nacisk kładzony jest na pracę własną, stąd (żeby nie zostać z tyłu z masą zaległości), trzeba poświęcać sporo czasu na naukę. Nie jest to jednak na tyle dużo, żeby nie dało się jednocześnie brać udziału w aktywnościach organizowanych przez różne societies czy angażować się w różne projekty.

W jakiej formie prowadzone są Twoje zajęcia? (tutoriale, wykłady, laby, problem classy, group projects etc)

Różni się to zdecydowanie od kierunku.

Na matematyce na przykład zajęcia prowadzone są w formie wykładów oraz problem classów (na których można wspólnie rozwiązywać zadanka, pytając się o wszelkie wątpliwości GTAs – czyli Graduate Teaching Assistants – a także samych wykładowców). Do tego, każdy student jest przypisany do swojego personal tutora, z którym ma się zajęcia raz w tygodniu w grupie 4-5 osób (większość tutorów jest wykładowcami na uczelni, także są także dobrym źródłem informacji akademickich oraz swojego rodzaju mentorami). Elementy pracy grupowej także istnieją na poszczególnych modułach, ale stanowią one zdecydowaną mniejszość.

Jeżeli chodzi z kolei o life sciences, chemię czy fizykę to zajęcia sprowadzają się przede
wszystkim do laboratoriów, wykładów oraz tutoriali.

Czy masz do kogo się zwrócić w razie wszelkich pytań, lub kiedy czegoś nie rozumiesz?

Każdy student przypisywany jest do swojego personal tutor, który jest jego akademickim mentorem i właśnie osobą, do której można się zawsze zwrócić z wszelkimi pytaniami, także związanymi z wellbeing. Do tego, jeśli nie rozumie się jakiejś partii materiału, można przyjść na cotygodniowe office hour, gdzie wykładowcy czekają na studentów z pytaniami. Zależnie od roku i kierunku istnieje także instytucja peer tutor (czyli starszej osoby z tego samego kierunku) oraz wydziałowych „Mums and Dads”, do których zawsze można zgłosić się z pytaniami.

Czy Twoja uczelnia oferuje jakieś zajęcia dodatkowe (np. zajęcia z języków, drobne kursy z innych przedmiotów)

Tak, zdecydowanie. Na Imperialu na pierwszym roku funkcjonuje darmowy program Horizons dostępny dla wszystkich roczników undergrad (https://www.imperial.ac.uk/horizons/)(programy dodatkowe, warte 0 ECTS), gdzie można zapisać się na dodatkowe kursy z języków, przedmiotów humanistycznych (filozofia, polityka, literatura, przedsiębiorczość i wiele innych), a także innych przedmiotów ścisłych (na których normalnie się nie studiuje). Dodatkowo, na drugim lub trzecim roku (zależnie od kierunku) trzeba wybrać podobny kurs w ramach I-Explore (https://www.imperial.ac.uk/study/ug/i-explore/), jednak tym razem już wart ok 5-7 ECTS (w przypadku I-Explore studenci mają do wyboru także szeroką gamę przedmiotów biznesowych, prowadzonych przez Imperial College Business School).

Jaki wygląda biblioteka na Twojej uczelni, czy często z niej korzystasz? Dostęp do jakich źródeł (online resources, oprogramowanie, etc.) zapewnia Ci uczelnia?

Główna biblioteka znajduje się w centrum kampusu, jest nowocześnie wyposażona, podzielona na poziomy pracy grupowej, „silent” oraz „quiet”, definiujące jak głośno można się na danym poziomie zachowywać. Warto też wspomnieć że jest otwarta 24/7. Każdy wydział ma przydzieloną swoją bibliotekarkę/bibliotekarza, bardzo chętnych odpowiadać na wszystkie fachowe pytania. Niestety w okolicach egzaminów biblioteka jest strasznie zatłoczona, tak że trzeba walczyć o miejsce.

Biblioteka posiada także bardzo sprawną wyszukiwarkę różnorodnych resources, dostępnych zarówno w internecie, jak i w wersji drukowanej. Imperial ma dostęp do bardzo dużej liczby dzienników naukowych, co jest bardzo pomocne przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju researchu. Ponadto, każdy student ma dostęp do software hub, który pozwala na darmowe pobranie i użytkowanie bardzo szerokiej gamy profesjonalnych oprogramowani.

Jak wygląda Twoja sesja egzaminacyjna? Czy uczelnia jest wyrozumiała?

Większość egzaminów odbywa się podczas sesji egzaminacyjnych w styczniu i maju. Są to egzaminy przygotowywane bardzo profesjonalnie, z odpowiednim wyprzedzeniem i weryfikowane przez egzaminatorów z innych uczelni (jeżeli chodzi o „powagę”, nie różnią się za dużo od matur). Co jest bardzo fajne i przydatne, to że na wielu kierunkach (niestety nie wszystkich) przed każdą dużą sesją egzaminacyjną studenci dostają większą przerwę, żeby mieć czas na spokojnie powtórzyć materiał i się przygotować do sesji (jeżeli chodzi o sesję majową, wiosenny term kończy się mniej więcej w połowie marca, co daje ponad miesiąc na naukę). Warto jednak zaznaczyć, że forma egzaminów różni się między kierunkami.

Do każdego zaliczenia student jest w stanie złożyć wniosek „mitigating circumstances”, która pozwala wyjaśnić wszelkie okoliczności, które miały negatywny wpływ na wynik na danym zaliczeniu, zaś rada egzaminacyjna jest zobowiązana taki wniosek rozważyć i często biorą pod uwagę okoliczności łagodzące. Zatem tak, uczelnia jest bardzo wyrozumiała.

Jak uczelnia wspiera Cię w szukaniu pracy/staży (career services)?

Imperial posiada bardzo sprawne Career Services, które oferuje bardzo fajne i kompleksowe porady w sprawach związanych z szukaniem staży, pisaniem CV i cover letters, przygotowywaniem się do job interviews, czy nawet swojej aktywności na LinkedInie. Dostępne są zarówno warsztaty grupowe, jak i indywidualne konsultacje, na które zazwyczaj nie problem się zapisać. Bardzo przydatna jest również strona ‘JobsLive’, na której można wyszukiwać ciekawe oferty pracy i stażów.

Czy uczelnia organizuje różnego rodzaju career’s fair, career’s talks, na których masz szansę porozmawiać z osobami z branży lub z firmami do których chciałbyś aplikować?

Imperial organizuje dużo różnych programów mentoringowych we współpracy z różnymi firmami, oraz oczywiście bardzo częste careers fair (dla firm z różnych branż, np. engineering, banking and finance, data science), na których można porozmawiać z potencjalnymi pracodawcami, zapytać się o ich oferty pracy (no i oczywiście zgromadzić siatki pełne ‘freebies’).

Czy istnieje możliwość pracy dorywczej na kampusie?

Tak – każdy wydział oferuje swoim studentom różne oferty pracy, przy organizacji eventów, oprowadzaniu potencjalnych przyszłych studentów czy też przy różnego rodzaju projektach. Tego typu praca, chociaż zazwyczaj w małym wymiarze godzin, jest dobrze płatna (nawet £15-17/h). Dodatkowo, istnieje możliwość pracowania w uczelnianych pubach, co także cieszy się dużą popularnością i jest wygodną opcją zarobku.

Czy uczelnia wspiera Cię w szukaniu pracy także po ukończeniu studiów?

Tak – Imperial daje dostęp do Career Services dla wszystkich studentów na czas do trzech lat po ukończeniu studiów.

Jak wygląda kwestia zakwaterowania na Twoim uniwersytecie? (czy dostępne są akademiki, na jakim poziomie, czy wszyscy korzystają z akademików, jaki jest koszt akademików, czy są dostępne dla wszystkich czy tylko dla freshers? czy uczelnia pomaga z szukaniem mieszkania? jakie są inne opcje?)

Zdecydowana większość akademików Imperiala reprezentuje sobą bardzo wysoki poziom, przy naprawdę atrakcyjnych cenach (sytuacja cenowa znacząco się zmieniła przez koronawirus, ponieważ pokoje podwójne musiały zostać przekształcone w pojedyncze). Akademiki są odrobinę rozrzucone po mieście – trzy z nich znajdują się tuż przy głównym kampusie, reszta już znacząco dalej. Podczas gdy akademiki na South Kensington oferują wygodę (i wyższe ceny), te położone dalej, zwłaszcza w North Acton, pozwalają na cieszenie się wysokimi standardami przy dużo niższych cenach (pokoje dostępne są już od £140 za tydzień). Więcej informacji (lub zdjęć) można znaleźć tutaj: https://www.imperial.ac.uk/study/campus-life/accommodation/

Niestety imperialowe akademiki dostępne są prawie wyłącznie dla osób na pierwszym roku. Dla pozostałych, Imperial oferuje kompleksową pomoc w szukaniu prywatnych mieszkań czy prywatnych akademików, organizując coroczne „Private halls event”, publikując odpowiednie guidy, czy też doradzając w szukaniu odpowiednich agentów. Co jest bardzo pomocne, Imperial oferuje także pomoc w postaci sprawdzania sensowności kontaktu z landlordem (upewnienia się, że nikt cię nie naciąga w żaden sposób), a w ramach guarantor scheme jest w stanie poświadczyć o zdolności majątkowej studentów, przez co można wywalczyć z landlordem lepsze warunki płacenia czynszu.

Jak radzisz sobie z wyżywieniem? Czy na kampusie znajdują się przystępne cenowo kafejki i knajpki? Czy gotujesz sam? Czy akademiki mają opcję wykupienia wyżywienia?

Na Imperialu jest kilka różnych kafejek, oferujących różnorodne lunche w naprawdę przystępnych cenach (£4.48 za główne danie). Menu w większości z nich zmienia się codziennie, także nie trzeba się martwić o utratę różnorodności. Dostępna jest opcja  wegańska, dużo jest też naprawdę dobrego jedzenia azjatyckiego, często również tradycyjne brytyjskie „przysmaki”.

Niestety żaden z akademików nie ma w swojej ofercie wyżywienia, za to wszędzie studenci mają dostęp do dużych i dobrze wyposażonych kuchni, które stają się też poniekąd centrum integracji z innymi ludźmi mieszkającymi na piętrze. Warto też wspomnieć, że w okolicy głównego kampusu znajduje się Tesco oraz różne restauracje i kawiarnie, co też jest bardzo wygodne.

Jak uczelnia wspiera Cię przy poznawaniu nowych ludzi, zwłaszcza tuż po Twoim przyjeździe? (chociażby freshers week, programy typu wydziałowe mums and dads)

Tak jak na większości angielskich uczelni, na Imperialu także odbywa się Freshers’ Week, chociaż możliwe że na odrobinę mniejszą skalę niż na innych uniwersytetach. W ramach Freshers’ Week akademiki oraz wydziały organizują dużo różnych eventów, które mają na celu zintegrować towarzystwo (mogą być to brunche, wyjścia do kina, na jedzenie, imprezy,
rejsy po Tamizie – absolutnie wszystko). Ponadto, w Londyńskich klubach odbywa się dużo
imprez dedykowanych dla pierwszaków, dostępnych po nieco bardziej przystępnych cenach
niż typowe klubowe imprezy.
Większość imperialowych wydziałów organizuje także program Mums and Dads, w ramach
którego pierwszaki przypisywani są do „rodziców” ze starszych roczników, którzy mogą
służyć jakąś radą i podzielić się doświadczeniami.

Czy łatwo jest poznawać ludzi z innych kierunków i z innych roczników? Z kim głównie trzymasz się na swoim uniwersytecie?

Tak, okazji do poznawania ludzi jest co niemiara. Studenci obracają się zazwyczaj w trzech głównych grupach – osób z wydziału, akademika oraz z societies (przy czym to w tych ostatnich najłatwiej znaleźć osoby o zbliżonych zainteresowaniach i charakterze). Mimo że sporo osób na Imperialu jest dosyć zamkniętych, cichych i niezbyt zaangażowanych w życie towarzyskie, jak to bywa na uczelniach technicznych, łatwo jest także znaleźć ludzi bardzo pozytywnych i otwartych na nowe kontakty.

Czy w okolicy jest dużo barów/pubów/klubów studenckich (z przystępnymi cenami i dedykowanymi dla młodych ludzi?)

Na uczelni znajdują się dwa spore puby studenckie, prowadzone i uczęszczane przez
studentów Imperiala, w których ceny są trochę bardziej przyjazne, i w których
organizowanych jest dużo studenckich spotkań i imprez. Ponadto w South Kensington, tak jak i w całym Londynie, pełno jest „normalnych” pubów (te są już zdecydowanie droższe), które pozwalają na organizację jakże popularnych pub crawls.

Czy na Twojej uczelni istnieje dużo różnych kół zainteresowań (societies), które pozwalają na poznawanie nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz rozwijanie swoich pasji/hobby?

Na Imperialu jest ponad 320 różnych societies (co daje nam pozycję w czołówce kraju pod tym kątem). Każdy zdecydowanie znajdzie tu coś dla siebie – są koła naukowe, sportowe, artystyczne, muzyczne, biznesowe, polityczne, a większość z nich prężnie organizuje dużo różnych wydarzeń (chociaż zazwyczaj są to wydarzenia na mniejszą skalę, targetowane przede wszystkim dla osób z danego society, raczej niż duże konferencje czy ambitne przedsięwzięcia – zdecydowanie można poczuć, że nacisk kładziony jest na rozwój personalny, raczej niż tworzenie rzeczy DUŻYCH). Więcej o działalności poszczególnych societies można znaleźć tutaj:
https://www.imperialcollegeunion.org/activities/a-to-z

Jakie są możliwości sportowe na Twojej uczelni? (obiekty sportowe, siłownia uniwersytecka, kluby sportowe, drużyny, jeżdżenie na zawody, sparingi z innymi uczelniami)

Najważniejszym obiektem sportowym na Imperialu jest Ethos, czyli centrum sportowe
położone tuż obok głównego kampusu. Znajduje się w nim spora siłownia, basen, jedno boisko, ścianka wspinaczkowa i sala do squasha. Chociaż centrum sportowe nie jest duże, jego lokalizacja oraz bardzo, bardzo fajna cena (£30 za rok!) sprawiają że bardzo często jest ono przepełnione i trzeba często kombinować, żeby na przykład znaleźć trochę miejsca dla siebie na siłowni. Na szczęście dla mieszkańców Woodward jest też iGym, nie tak zatłoczone i w podobnej cenie. W Ethos boiska oraz basen wynajmowane są często przez różne kluby sportowe, do organizowania różnego rodzaju treningów (jeżeli tylko się chce, na Imperialu można zaangażować się chyba w każdy istniejący sport). Te kluby, które nie za bardzo mieszczą się w Ethos , często organizują wycieczki na weekend do odpowiednich warunków (np. windsurfing albo sailing) lub wynajmują odpowiednie boiska (np. piłka nożna albo tenis). Większość klubów sportowych działa zdecydowanie aktywnie, biorąc udział w różnych sparingach czy turniejach ligowych. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie!

Czy Twoja uczelnia oferuje dodatkowe zajęcia sportowe? Czy są one obowiązkowe? (joga, fitness, samoobrona, etc?)

Tak – dla tych, którzy nie chcą angażować się w sporty, Ethos ma bogatą ofertę zajęć bardziej ogólnorozwojowych, takich jak joga, fitness, crossfit, czy też samoobrona. Są one dodatkowo płatne (niedużo), ale odbywają się w bardzo różnych godzinach i na różnych poziomach zainteresowania. Niektóre akademiki organizują takie zajęcia za darmo (np. Woodward).

Czy w pobliżu Twojej uczelni znajdują się jakieś parki/tereny zielone, gdzie można pójść na spacer/pobiegać?

Imperial położony jest tuż przy Hyde Parku, co daje bardzo dużo możliwości rekreacyjnych, czy to dla biegaczy, osób chcących spotkać się ze znajomymi, czy też po prostu odpocząć między zajęciami.

Jakie kroki podejmuje Twoja uczelnia żeby dbać o Twoje zdrowie psychiczne? (warsztaty walki ze stresem, personal tutor, mental health week)

Uczelnia oraz poszczególne wydziały mają sprawnie działające wellbeing teams, które organizują dużo różnych eventów, warsztatów i na wszelkie sposoby starają się dbać o zdrowie psychiczne studentów. Także zadaniem personal tutors jest dbać o to, żeby ich podopieczni czuli się dobrze na uczelni. Przykładowym wydarzeniem zorganizowanym przez jeden z wellbeing teams były „dog petting sessions”, gdzie można było zapisać się na sesję głaskania małych szczeniaczków, w ramach odstresowania. Na pewno można powiedzieć, że uczelnia stara się podkreślać ważność zdrowia psychicznego.

Jak się żyje w mieście, w którym studiujesz? Jakie są największe wady i zalety tego miasta?

Studiowanie w Londynie niewątpliwie jest ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza dla osób, które dobrze odnajdują się w dużych miastach. Nie trzeba mówić, że jest to miejsce, w którym miesza się mnóstwo kultur, gdzie każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. W Londynie prawie codziennie odbywa się mnóstwo wydarzeń naukowych, kulturalnych oraz towarzyskich (i część z nich jest nawet dostępna dla biednego studenta) i chociaż nie sposób brać udział w nich wszystkich, to zaleta jest taka, że zawsze znajdzie się coś nowego, czego jeszcze można spróbować.

Największą wadą Londynu jest zdecydowanie to, że jest tutaj strasznie drogo, co trochę utrudnia prowadzenie typowego studenckiego trybu życia (ceny alkoholu i klubów zdecydowanie zniechęcają, w większości są bardzo zbliżone do tych w Polsce, tylko wyrażone w funtach, a nie w złotych). Do tego, Londyn jest miastem ogromnym, co sprawia, że człowiek nieustannie czuje się w nim jak turysta. Nawet jeśli pozna się bliżej jedną dzielnicę (np. tą, w której się studiuje), dalej pozostawia to całe mnóstwo innych dzielnic do zbadania, które poniekąd funkcjonują jak oddzielne, samodzielne miasta. Dodatkowo, centrum miasta jest mocno zapchane przez turystów, co może poważnie przeszkadzać, zwłaszcza w weekendy. Na szczęście dużym plusem Imperiala jest to, że nie jest w ścisłym centrum turystycznym miasta, trochę bardziej na uboczu, a akademiki są umieszczone tak, że nie odczuwa się aż tak tłumów w porównaniu do UCL czy LSE, które są w centrum turystycznym.

Czy w mieście, w którym studiujesz, odbywają się jakieś ciekawe wydarzenia/konferencje?

W Londynie każdy znajdzie coś dla siebie, to jest pewne. Konferencje naukowe, festiwale kulturalne, festiwale kinowe – wydarzeń jest po prostu co nie miara. Warto wspomnieć chociażby, że Poland 2.0 Summit jest jedną z polskich konferencji studenckich, które w czasach nie-koronawirusowych odbywa się w Londynie, razem z Polish Economic Forum oraz UCL Leaders.

Czy myślisz że będziesz chciał pracować w mieście, w którym teraz studiujesz, po zakończeniu studiów? Jakie są możliwości rozwoju kariery w tym mieście?

W Londynie siedziby ma setki międzynarodowych firm, które mają bardzo dobre oferty pracy i stażów dla osób tuż po studiach. Jest to zdecydowanie miasto, które sprzyja rozwojowi kariery.

Jakie są połączenia lotnicze z miastem, w którym studiujesz? Jak często udaje Ci się wracać do Polski i ile kosztuje Cię podróż?

Pod Londynem znajduje się kilka lotnisk (Luton, Stansted, Gatwick), z których znaleźć można bardzo tanie i korzystne połączenia lotnicze do Polski, co pozwala na częste powroty do kraju. Rekordowo ceny spadają nawet do £18 za lot w dwie strony, jeżeli robi się rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem. Trzeba tylko pamiętać, że na te podmiejskie lotniska trzeba jeszcze dojechać, co może czasami kosztować tyle co bilety lotnicze.

Czy masz jakieś rady dla osób, które dopiero zaczynają studia w tym mieście?

Przede wszystkim – nie bójcie się odkrywać Londynu! Miasto to oferuje tyle możliwości, że jak najbardziej warto cieszyć się czasem, który się tu spędza studiując, starając się wykorzystać jak najwięcej z nich. Jeżeli się człowiek dobrze orientuje, zniżki studenckie (dostępne chociażby z UNiDAYS) pozwalają naprawdę cieszyć się miastem, nie wydając fortuny.

No i oczywiście trzeba przed przyjazdem zainstalować aplikację DUSK, która pozwala zgarniać darmowe drinki w różnych ciekawych barach w centrum i nie tylko.