UNIVERSITY OF
EDINBURGH

Dlaczego zdecydowałaś/łeś się na studia na tej uczelni?

Edynburg jest miastem łączącym cechy stolicy kraju z mniejszym, bardziej prowincjonalnym miasteczkiem o kameralnej atmosferze. Finansowanie studiów przez SAAS w połączeniu ze światową renomą sprawiają, że jest to bardzo popularny wybór wśród Polaków wybierających się na studia zagraniczne. Wiele wydziałów szczyci się wybitnym poziomem nauczania, a zaangażowanie i organizacja uniwersytetu wywarły na nas ogromne wrażenie podczas dni otwartych. Ponadto nie bez znaczenia jest, iż według rankingu QS Top Universities 2021 Uniwersytet w Edynburgu plasuje się na 20 pozycji światowej, a po latach studiowania na tej uczelni uważamy, że w pełni zasługuje na tak wysoką pozycję.

Czy jesteś zadowolony ze swojego wyboru?

Zdecydowanie! Miasto jest piękne – z jednej strony otoczone przez góry, z drugiej przez morze. Jedną z największych zalet studiowania na UoE jest szkocki program nauczania. Oferuje on elastyczność, w szczególności podczas pierwszych lat studiów, dzięki czemu wybierać można przedmioty nawet spoza naszego wydziału. Każdy ma możliwość zaplanowania bardzo spersonalizowanych studiów, których nikt wcześniej nie realizował. Oprócz bogatych zasobów, świetnego grona pedagogicznego oraz światowej klasy programów, oferuje on obszerną sieć wsparcia w praktycznie każdym aspekcie życia studenckiego. Funkcjonuje też niezliczona ilość organizacji studenckich, począwszy od akademickich (np. CompSoc – Technology Society), poprzez międzynarodowe (np. Polish Society), na appreciation (np. Wine Society) nie kończąc. Dzięki temu każdy może znaleźć możliwości do rozwoju poza wykładami i ćwiczeniami.

Co uważasz za największą różnicę między Twoim uniwersytetem a polskimi uczelniami?

Studenci w Edynburgu o wiele szybciej stają się samodzielnymi badaczami, niż studenci w Polsce. Mamy o wiele więcej pola do kreatywnego myślenia, a także do rozwoju osobistego i akademickiego. Fakt, że prace semestralne od samego początku studiów to przykładowo samodzielne eseje na 2 tysiące słów, sprawia, że wcześnie uczymy się brać odpowiedzialność za własne badania i ich efekty. Dodatkowym pozytywnym aspektem studiowania tutaj jest bardzo równe podejście do relacji między studentami a wykładowcami, opierające się na wsparciu i szacunku. Relacje te są również znacznie bliższe i mniej formalne niż to, co słyszymy od naszych znajomych w Polsce – tutaj nikogo nie dziwi zwracanie się per ty do profesora, czy pisanie “Hi David” w mailu do wykładowcy. Daje to poczucie znacznie bardziej zgranej społeczności akademickiej.

Jak bardzo międzynarodowa jest Twoja uczelnia? Czy konieczna jest znajomość innego języka niż angielski, żeby czuć się komfortowo?

Edynburg jest znany ze swojego niezwykle globalnego portfolio studentów; tak jak każda renomowana uczelnia przyciąga świetnych studentów z całego świata. Aż około 45% studentów pochodzi spoza Wielkiej Brytanii! Nasz uniwersytet wspiera wielokulturowość i istnieje mnóstwo możliwości, aby rozwijać swoje lingwistyczne umiejętności, m.in. w international societies, na kursach językowych, bądź też dzięki nowopoznanym zagranicznym znajomym. Język angielski jest oczywiście w zupełności wystarczający, choć przyzwyczajenie się do szkockiego akcentu może czasem zająć parę tygodni!

Czy masz jakieś rady dla osób, które dopiero zaczynają studia na Twojej uczelni?

Na początku pierwszego roku warto skupić się na eksplorowaniu miasta, poznawaniu ciekawych ludzi z całego świata, znalezieniu pasji w wybranym society i rozwijaniu swoich umiejętności. Ze względu na to, że pierwszy rok studiów na Uniwersytecie w Edynburgu jest relatywnie mało wymagający, nie trzeba poświęcać całego swojego czasu na zajęcia akademickie, a w zamian rozwijać się również pod innymi kątami. Ponadto warto korzystać ze spotkań z Personal Tutorem, jako że relacja ta jest niesamowicie wartościowa podczas dalszych lat nauki. Ważnym aspektem dla osób dopiero zaczynających studia jest również nauczenie się zarządzania własnym czasem, poznania swoich możliwości i zrozumienia, w jaki sposób pracuje się najefektywniej. Tak jak każda uczelnia wyższa, UoE wymaga od studentów dużo pracy własnej, także warto już od początku “nauczyć się uczyć”.

Jak wygląda proces aplikacji? Z jakich składa się etapów? Kiedy się zaczyna?

Proces aplikacji jest identyczny jak do wszystkich uczelni w Wielkiej Brytanii: do 15 stycznia należy przesłać przez system UCAS gotową aplikację z załączonym personal statement, przewidywanym wykazem ocen oraz listem z rekomendacjami od nauczycieli. Dla osób, które nie aplikują z maturą międzynarodową (IB) lub brytyjską (A-Levels), funkcjonuje również obowiązek wysłania potwierdzenia zdania egzaminu z języka angielskiego, np. certyfikat IELTS. Należy także pamiętać o dokładnym sprawdzeniu wymagań przedmiotowych; przykładowo niektóre kierunki lingwistyczne posiadają dodatkowy wymóg dotyczący znajomości konkretnego języka obcego. Uniwersytet w Edynburgu z reguły nie prowadzi rozmów rekrutacyjnych, także warto poświęcić sporo uwagi na dopracowanie aplikacji pisemnej w UCAS.

Czy można aplikować z polską maturą?

Jak najbardziej! UoE, podobnie jak wszystkie brytyjskie uczelnie, akceptuje polskie matury, a na stronie internetowej można znaleźć dokładne wymogi dotyczące szacowanego przelicznika ocen. Niestety ze względu na to, jak renomowane i przyjazne finansowo są studia na UoE, często oferty dla studentów z Polski, jak również reszty Unii Europejskiej mogą być wyższe niż dla studentów z Anglii czy Szkocji. Absolutnie jednak nie można się zniechęcać i po prostu włożyć dużo serca w napisanie przekonującej aplikacji.

Jak warto się przygotować przed procesem aplikacji? Co jest szczególnie ważne?

Ze względu na to, że uniwersytet standardowo nie prowadzi rozmów kwalifikacyjnych, personal statement jest kluczowym elementem aplikacji, gdyż pozwala on przedstawić swoje mocne strony, motywacje stojące za aplikowaniem na dany kierunek lub też uniwersytet, czy nawet dodać swoje pasje i zainteresowania wykraczające poza tematykę studiów. Należy pamiętać również, aby nie posługiwać się w nim bardzo ogólnikowymi stwierdzeniami, na przykład o pasjonowaniu się biologią od trzeciego roku życia, czy chęcią zostania lekarzem, gdyż rodzice nimi są. Bądźcie sobą, ale nie zapominajcie o odrobinie oryginalności w swojej prezentacji.

Kiedy poznaje się wyniki rekrutacji?

Oferty przez UCAS otrzymuje się z reguły od grudnia do marca, jednak wielu aplikantów na przestrzeni lat zauważyło, iż UoE zazwyczaj wysyła swoje odpowiedzi pod koniec tego okresu. Z tego względu nie martwcie się, jeśli z początkiem roku nie macie jeszcze odpowiedzi, nie ma to absolutnie wpływu na pozytywne/negatywne rozpatrzenie waszej aplikacji! Po otrzymaniu oferty należy spełnić określone w niej wymogi, czyli otrzymać konkretne oceny na maturze. Warto pamiętać, iż minimalnie niższe wyniki niż te w ofercie są najczęściej akceptowane przez uniwersytet po odpowiednim skontaktowaniu się z wydziałem. Nawet jeśli oferta została zupełnie niespełniona, nadal jest szansa dostania się na uniwersytet w trybie UCAS Clearing, w którym najważniejsze jest szybkie działanie, jako że miejsca rozchodzą się w błyskawicznym tempie.

Jaki jest roczny koszt studiów na Twojej uczelni?

Na poziomie licencjatu (undergraduate) czesne wynosi £1,820 rocznie. Koszt ten jest jednak w pełni pokrywany przez Student Award Agency Scotland (SAAS), więc efektywnie studia są darmowe. To ulegnie jednak zmianie dla studentów rozpoczynających studia w roku 2021. Najprawdopodobniej czesne dla studentów z Unii Europejskiej zgodne będzie z czesnym dla studentów międzynarodowych. Kwoty te na rok akademicki 2020-21 wahają się pomiędzy £20,000, a £30,000. Warto również zaznaczyć, że szkockie uniwersytety znane są z ogromnej chęci przyjmowania studentów z Unii Europejskiej, także możliwe, iż po zmianie związanej z Brexitem dostępne będą dodatkowe fundusze wspomagające studentów finansowo. Sytuacja jest dynamiczna i wiele zależne jest od kolejnych decyzji rządu oraz uniwersytetu.

Ile średnio miesięcznie wydajesz na utrzymanie?

Największym kosztem podczas studiów w Edynburgu są opłaty za mieszkanie. Czynsz to około £400-600 miesięcznie. Dostępne są także akademiki o podwyższonym standardzie i/lub z wyżywieniem, których cena wzrasta do około £800 miesięcznie. Uniwersytet oferuje możliwość podjęcia się pracy tzw. Resident Assistant, dzięki czemu uzyskać można 75% zniżki. Dodatkowe wydatki, jakie warto wziąć pod uwagę to wyżywienie. Jeśli jedzenie przygotowywać będziemy samemu, tygodniowy koszt zakupów to około £25-40. Biorąc pod uwagę transport, a także wyjścia ze znajomymi i okazjonalne nieprzewidziane wydatki, kwota £300 powinna być w zupełności wystarczająca. Koszty utrzymania są oczywiście zależne od osobistych preferencji mogą być wyższe lub niższe, jednak najczęściej miesięczny koszt utrzymania w Edynburgu wynosi około £750- £850.

Czy Twoja uczelnia oferuje studentom jakieś wsparcie finansowe (stypendia, bursaries, kredyty, możliwość pracy)?

Niestety studenci spoza Wielkiej Brytanii nie mogą się ubiegać o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów utrzymania, o ile nie mieszkają w Szkocji dłuższy czas. Jednakże, w przypadku nagłych, nieprzewidywalnych sytuacji uniwersytet oferuje jednorazowe zapomogi w wysokości £200 (tzw. Hardship Fund).

Oprócz wyżej wspomnianej roli Resident Assistant, studenci mają dostęp do specjalnego portalu ogłoszeń, gdzie publikowane są oferty pracy kierowane do studentów uniwersytetu. Znajdują się tam oferty zarówno organizacji uniwersyteckich (np. praca w barze/restauracji samorządu studenckiego, obsługa imprez), jak i lokalnych firm. Z racji na intensywne tempo studiów, uniwersytet zaleca, aby tygodniowa liczba godzin spędzonych w pracy nie przekraczała piętnastu.

Jak napięty jest program nauki na Twoich studiach? Ile masz godzin zajęć w tygodniu?

Im dalej w las tym… więcej independent study 😉 Uniwersytet dba o to, aby na pierwszych latach w bardziej kontrolowany sposób kierować nauką studentów, a na późniejszych latach z kolei studenci są w coraz to większej mierze odpowiedzialni za swój rozwój. Liczba contact hours może wahać się między 7 dla kierunków humanistycznych i społecznych, przez 15 dla kierunków lingwistycznych, aż do 25 dla kierunków przyrodniczych i laboratoryjnych. Fantastyczną możliwością charakterystyczną dla UoE jest możliwość wyboru przedmiotów z bardzo szerokiego wachlarza opcji, zarówno związanych ze studiowanym kierunkiem, jak i z zupełnie innych dziedzin. Wielu studentów korzysta z tej okazji do poznania nowych dziedzin, a nawet zmiany kierunku.

Ile czasu musisz poświęcać na naukę? Czy masz dużo czasu wolnego?​

Ilość poświęcanego na naukę czasu jest sprawą wysoce indywidualną, związaną z rokiem studiów, kierunkiem oraz własnym zorganizowaniem, także zebraliśmy cztery opinie od polskich studentów na UoE w celu zaprezentowania spektrum odpowiedzi:

Z.U: Obecnie poświęcam 4-5h dziennie na naukę, ale to jest typowe u osób na tzw. Joint Honours, czyli podwójnych kierunkach. Mam sporo zaliczeń, prac z tłumaczeniami, więc bardzo łatwo może się pracy nagromadzić, jeśli nie będziemy przygotowywać się systematycznie.

A.K: Dużo czasu wolnego, czasu trzeba poświęcać tyle, żeby skończyć wszystkie assignments. To się zwykle akumuluje na ostatni tydzień przed assignment (chyba, że jesteś zorganizowany i robisz to wcześniej), i wtedy nie masz przez tydzień w ogóle czasu wolnego. Generalnie poświęcasz na naukę tyle czasu, ile chcesz, bo jest mało godzin kontaktowych.

M.S: Studiowanie na University of Edinburgh to tak naprawdę pełny etat. Włącznie z wykładami, tutorialami oraz ćwiczeniami na naukę poświęcam minimum 8 godzin dziennie. Kurs informatyki (lecz nie tylko) cechuje się dużą ilością pracy nad projektami (coursework), dlatego, jeśli zależy nam na posiadaniu czasu wolnego, bardzo ważne jest umiejętne zarządzanie czasem.

J.P: Ze względu na to, że chemia jest przedmiotem w dużej mierze praktycznym, sporo czasu poświęcam na pracę laboratoryjną oraz pisanie lab reportów, co staje się szczególnie wymagające przy 12h labów tygodniowo na trzecim roku studiów. Łącznie z wykładami, tutorialami, pracami grupowymi i laboratoriami poświęcam 5-10 godzin dziennie na naukę, w zależności od etapu semestru. Przy czym oczywiście na pierwszym i drugim roku studiów nauki było stosunkowo mniej, a studia zaczęły poważnie nabierać tempa na trzecim roku.

W jakiej formie prowadzone są Twoje zajęcia? (tutoriale, wykłady, laby, problem classy, group projects etc)

Forma zajęć jest w dużej mierze zależna od studiowanego kierunku:

Z.U: Obecnie, w dobie COVIDu, wszystkie moje zajęcia odbywają się online przez MS Teams. W przypadku przedmiotów ścisłych takich jak ekonomia odczuwam, że znacznie większa presja kładziona jest na pracę własną – jest niewiele godzin kontaktowych z wykładowcami. Z drugiej strony języki cechują się zwiększoną liczbą tutoriali, seminariów i bardziej interaktywnych form nauczania.

A.K: U mnie (geografia humanistyczna) są wykłady i tutoriale. Kiedyś na jakichś nudnych technicznych przedmiotach mieliśmy laboratoria w sali komputerowej. No i na historii architektury mieliśmy wizyty w różnych budynkach w Edynburgu. Poza tym na geografii mieliśmy dwie wycieczki w teren – jedna weekendowa, a druga trwająca przez tydzień. Ta krótsza była gdzieś na północy Szkocji, ta druga w Atenach. (Obie były super).

M.S: Zajęcia prowadzone są w formie wykładów gdzie dowiadujemy się o nowych tematach, tutoriali, gdzie mamy możliwość pogłębiania swojej znajomości teoretycznej, a także laboratoriów, gdzie wykorzystujemy naszą wiedzę w praktyce. Dodatkowo w każdym kursie znajduje się element courseworku, dzięki czemu mamy okazję pracować nad indywidualnymi projektami.

J.P: Na chemii główne formy nauczania to wykłady (na ponad 100 osób), na których profesorowie uczą nowych zagadnień, tutoriale (małe grupy 3-10 osobowe), na których odbywają się dyskusje na temat nowo wprowadzonych dziedzin oraz laboratoria (praca indywidualna lub w parach). Ponadto mamy pojedyncze zajęcia wprowadzające nas do przygotowywania prezentacji ustnych, pisania esejów, robienia posterów naukowych czy pisania recenzji artykułów naukowych.

Czy masz do kogo się zwrócić w razie wszelkich pytań, lub kiedy czegoś nie rozumiesz?

Każdy wykładowca na Uniwersytecie ma swoje “office hours” – zazwyczaj dedykowane dwie godziny w tygodniu, podczas których można przyjść i zadać pytanie na jakikolwiek temat. Niektóre wydziały mają również Help Desks dla studentów I i II roku oferowane przez studentów wyższych lat, gdzie również można zadać pytania dotyczące tutoriali. Bardziej ogólnymi kwestiami akademickimi jest Personal Tutor oraz Student Support Office.

Czy Twoja uczelnia oferuje jakieś zajęcia dodatkowe (np. zajęcia z języków, drobne kursy z innych przedmiotów)

Edynburg oferuje szeroki wachlarz kursów językowych – od niemieckiego przez japoński na polskim koncząc. Mogą one być traktowane jako formalne przedmioty na studiach, jako extra credits albo po prostu jako zajęcia rozwijające nasze umiejętności bez formalnych ocen. Dla zainteresowanych dostępne są również darmowe kursy online z różnych dyscyplin na platformie e-learningowej. Co roku dodawane są nowe kursy, jest to ciekawa opcja na poszerzenie sobie horyzontów wykraczając poza kierunek studiów. Wiele societies organizuje również możliwości rozwijania się w wielu dziedzinach, np. Programming Society oferuje 10-tygodniowe kursy programowania od absolutnych podstaw, Young Scientific Researchers Association oferuje możliwość przeprowadzenia własnego projektu naukowego z dodatkowym dofinansowaniem, a Women in Business Society oferuje programy mentoringowe.

Jaki wygląda biblioteka na Twojej uczelni, czy często z niej korzystasz? Dostęp do jakich źródeł (online resources, oprogramowanie, etc.) zapewnia Ci uczelnia?

Uniwersytet oferuje wiele miejsc do indywidualnej nauki. Poza często zatłoczoną biblioteką główną studenci mają dostęp do budynków wydziałowych. Komputery dostępne tam wyposażone są w specjalistyczne oprogramowanie potrzebne do realizowania studiów. Uniwersytet ma ogromną ilość zasobów książkowych zarówno w formie papierowej, jak i online, a także wiele gazet naukowych. Ponadto na uniwersytecie funkcjonuje uczelniania wyszukiwarka DiscoverEd, będąca odpowiednikiem Google Scholar.

Jak wygląda Twoja sesja egzaminacyjna? Czy uczelnia jest wyrozumiała?

Egzaminy odbywają się w dwóch sesjach – zimowej (grudzień) oraz wiosennej (maj). Konkretne daty egzaminów zależne są od danego przedmiotu. W przypadku nagłych zdarzeń w życiu, chorób czy utraty bliskiej osoby, możliwe jest zaaplikowanie o special circumstances, tak aby każdy student miał równe szanse w osiągnięciu satysfakcjonujących ocen.

Jak uczelnia wspiera Cię w szukaniu pracy/staży (career services)?

Careers Service oferuje wiele usług mających na celu wspomaganie budowania naszej kariery. Przede wszystkim są to indywidualne spotkania, gdzie zaczerpnąć można rady lub otrzymać feedback przy aplikacji o staż. Każdy student ma także dostęp do tzw. MyCareerHub, czyli portalu internetowego, gdzie znaleźć można aktualne oferty pracy, stażu, wolontariatu lub wziąć udział w różnego rodzaju kursach doszkalających. Ponadto uniwersytet ma własną pulę staży wakacyjnych dostępnych wyłącznie dla studentów UoE (Internships Employ.Ed). Przy aplikacji o year in industry, każdy wydział ma przydzielonego koordynatora, który na bieżąco informuje zainteresowanych studentów o nowych ofertach pracy.

Czy uczelnia organizuje różnego rodzaju career’s fair, career’s talks, na których masz szansę porozmawiać z osobami z branży lub z firmami do których chciałbyś aplikować?

Bardzo często odbywają się wydarzenia ogólnie związane z karierą, np. Careers Fair, jak i te bardziej specjalistyczne, np. Careers in Tech & Data Fair. Dodatkowo uczęszczać można na prezentacje osób z branży, a niektóre kursy zawierają w sobie gościnne wykłady takich osób. Dzięki temu istnieje wiele możliwości zdobywania wiedzy bezpośrednio od profesjonalistów.

Czy uczelnia wspiera Cię w szukaniu pracy także po ukończeniu studiów?

Tak, dostęp do usług Careers Services, w tym do ofert pracy i konsultacji, możliwy jest do dwóch lat po ukończeniu studiów. Newsletter “Enlightened” oraz platforma online dla absolwentów “Edinburgh One” mają za zadanie łączyć I wspierać absolwentów.

Jak wygląda kwestia zakwaterowania na Twoim uniwersytecie? (czy dostępne są akademiki, na jakim poziomie, czy wszyscy korzystają z akademików, jaki jest koszt akademików, czy są dostępne dla wszystkich czy tylko dla freshers? czy uczelnia pomaga z szukaniem mieszkania? jakie są inne opcje?)

Gwarancję dostępności akademika ma każdy student pierwszego roku licencjatu oraz studenci podyplomowi. Uniwersytet może pochwalić się prawdziwie szerokim spektrum, zarówno jeśli chodzi o jakość oferowanych pokoi, jak i ich cenę. Najniższy czynsz zapłacimy za pokój dwuosobowy z łazienką dzieloną przez kilka osób – w granicach £300-350. Jeżeli cenicie sobie prywatność, pokoje z własnymi łazienkami zaczynają się od około £530-550. Na starszych latach uczelnia oferuję “loterię” mieszkaniową – są to mieszkania w świetnych lokalizacjach po bardzo konkurencyjnych cenach i, co istotne, z możliwością łatwego rozwiązania umowy, co okazało się szczególnie kluczowe podczas sytuacji jak np. lockdown. Istnieje również możliwość zostania Residence Assistant, a dzięki takiej pracy student może otrzymać 75% zniżkę na akademik. Jeśli zależy wam na samodzielnym wynajmie, musicie liczyć się z dużą biurokracją, wysokimi depozytami oraz często długimi okresami najmu – minimum rok. Średni czynsz za pokój w mieszkaniu waha się w granicach £450-550. W Edynburgu istnieje również kooperatywa mieszkaniowa oferująca konkurencyjne ceny mieszkań i podkreślająca takie wartości jak wspólnota i dbanie o środowisko.

Jak radzisz sobie z wyżywieniem? Czy na kampusie znajdują się przystępne cenowo kafejki i knajpki? Czy gotujesz sam? Czy akademiki mają opcję wykupienia wyżywienia?

W obrębie kampusu znajduje się wiele kawiarni i restauracji należących do uniwersytetu, lecz nie są one zbyt przystępne cenowo, a jakość oferowanych tam dań nie jest adekwatna do ich ceny. Na szczęście, 5-10 minut spacerem z kampusu głównego znajdują się sklepy Sainsbury’s oraz Tesco, oferujące znacznie większy wybór za zdecydowanie niższą cenę. Wśród osób gotujących w mieszkaniach samemu najpopularniejsze supermarkety to Lidl i Aldi, jako że znane są z wyjątkowo niskich cen. Jeśli nie zależy Wam jednak na możliwości samodzielnego gotowania, akademiki w Pollock Halls oferują opcję tzw. catered accommodation, czyli zakwaterowania z wyżywieniem. Ponadto Edynburg znany jest ze swoich lokalnych, niezależnych kawiarenek i nietrudno znaleźć świetne miejsce w ramach kilkuminutowego spaceru od kampusu, np. Black Magic Coffee przy Wydziale Geografii oraz Coffee Angel na Nicholson Street. Uniwersytet oferuje także studentom serwis uPay Chilli, który polega doładowywaniu swojego konta studenckiego, aby płacąc w uniwersyteckich kafejkach otrzymywać zniżki.

Czy w okolicy jest dużo barów/pubów/klubów studenckich (z przystępnymi cenami i dedykowanymi dla młodych ludzi?)

Na kampusie uniwersytetu znajdują się puby oraz bary operowane przez samorząd studencki, dzięki czemu ceny dostosowane są do realiów budżetu studenckiego. Kampus położony jest w bardzo atrakcyjnej, pełnej życia lokalizacji, otoczony różnego rodzaju barami oraz pubami. Na szczególną uwagę zasługuje Cowgate, gdzie znajduje się szeroki wybór świetnej jakości klubów z przystępnymi cenami. Nie trzeba też iść daleko, aby znaleźć się w centrum miasta, gdzie wybór jest jeszcze większy.

Jak uczelnia wspiera Cię przy poznawaniu nowych ludzi, zwłaszcza tuż po Twoim przyjeździe? (chociażby freshers week, programy typu wydziałowe mums and dads)

Podczas Freshers Week we wrześniu, a także Refreshers Week w styczniu odbywa się bardzo dużo wydarzeń skoncentrowanych na umożliwieniu nawiązywania nowych znajomości. Na większości wydziałów funkcjonują również programy Academic Parents, łączące osoby ze starszych roczników w “akademickie rodziny” z młodszymi studentami, jak również programy PALS, gdzie starsi studenci wspierają akademicko i personalnie młodszych studentów. Dla studentów międzynarodowych dostępny jest również program Global Buddies, w którym osoby mieszkające od dłuższego czasu w Edynburgu organizują możliwości poznania miasta i poznania nowych znajomych.

Czy łatwo jest poznawać ludzi z innych kierunków i z innych roczników? Z kim głównie trzymasz się na swoim uniwersytecie?

Najłatwiej poznaje się znajomych poprzez angażowanie się w aktywność pozaakademicką związaną z konkretną pasją; czy to w society, czy w innej lokalnej organizacji. Ponadto wiele przyjaźni zostaje zachowana po wspólnym mieszkaniu razem w uniwersyteckich akademikach na pierwszym roku.

Czy na Twojej uczelni istnieje dużo różnych kół zainteresowań (societies), które pozwalają na poznawanie nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz rozwijanie swoich pasji/hobby?

Na naszym uniwersytecie istnieje ponad 320 societies, także nie ma możliwości, aby ktoś nie znalazł miejsca na rozwój swoich zainteresowań i poznanie ludzi o podobnych pasjach. Istnieją zarówno societies przypisane do przedmiotów (np. Chemistry Society, Psychology Society), jak również societies różnych narodowości (zapraszamy do Polish Society!) czy też societies związane z organizacją wydarzeń i angażowaniem się w życie społeczeństwa (np. Amnesty International Society). Studenci mocno zaangażowani w funkcjonowanie societies mogą również pełnić w nich rolę komitetu, czyli być prezydentem, skarbnikiem czy osobą odpowiedzialną za social media.

Jakie są możliwości sportowe na Twojej uczelni? (obiekty sportowe, siłownia uniwersytecka, kluby sportowe, drużyny, jeżdżenie na zawody, sparingi z innymi uczelniami)

Uniwersytet posiada świetnie wyposażone centrum sportowe, do którego można dołączyć za £83 rocznie i korzystać z nieograniczonego dostępu do siłowni, wielu zajęć prowadzonych przez trenerów oraz basenu. Istnieje także wiele societies, które oferują bardziej oryginalne sporty, takie jak fitness, joga czy samoobrona. Ponadto istnieje duży wybór klubów sportowych: profesjonalnych i hobbystycznych. Dzięki temu podziałowi zarówno studenci, którzy trenują dany sport od lat i jeżdżą na zawody, jak również studenci dopiero zaczynający swoją przygodę ze sportem mogą znaleźć coś dla siebie. Najbardziej znany sparing z inną uczelnią to przynoszący ogromną dawkę emocji Scottish Varsity, czyli coroczna walka w rugby między Uniwersytetem w Edynburgu a Uniwersytetem w St. Andrews.

Czy w pobliżu Twojej uczelni znajdują się jakieś parki/tereny zielone, gdzie można pójść na spacer/pobiegać?

W centrum miasta, tuż obok głównego kampusu uniwersytetu znajduje się teren zielony Meadows, który jest niesamowicie popularnym miejscem do spędzaniu wolnego czasu wśród studentów. Park ten stanowi miejsce zarówno do odpoczynku poprzez spacer czy piknik ze znajomymi, ale również do aktywności fizycznej poprzez bieganie czy granie we frisbee.

Jakie kroki podejmuje Twoja uczelnia żeby dbać o Twoje zdrowie psychiczne? (warsztaty walki ze stresem, personal tutor, mental health week)

W Edynburgu organizowane są różne akcje promujące dbanie o zdrowie psychiczne i na kampusie można znaleźć wiele punktów, z których można zaczerpnąć pomoc. Zaczynając od bardziej akademickich kwestii, Personal Tutor jest osobą pierwszego kontaktu, jeśli chodzi o wszelkie sprawy nawiązujące do ocen, dopuszczenia do studiowania na kolejnym roku, ale też spraw osobistych. W przypadku poważnej choroby czy utraty osoby bliskiej powinno poinformować się o zaistniałej sytuacji swojego Personal Tutora, ze względu na to, że może przysługiwać wtedy opcja wydłużenia terminu pracy lub podwyższenia oceny w przypadku uznania “underperformance” w wyniku wydarzeń osobistych. W kwestiach zdrowia psychicznego uniwersytet prowadzi Counselling Services, gdzie studenci mogą mieć dostęp do wizyt u terapeuty albo gdzie mogą być skierowani po dalszą pomoc. Ponadto Edinburgh University Students Association oferuje Advice Place, do którego można zwrócić się z problemami o różnej tematyce; są oni pomocni szczególnie w przypadku problemów finansowych. Dla osób zainteresowanych wsparciem duchowym Uniwersytet oferuje również Chaplaincy, również adresowana osobom niewierzącym. Można umówić się tam na sesję lub zadzwonić do Listening Service, który dostępny jest całodobowo. Dodatkowym źródłem wsparcie jest również Edinburgh Nightline. Wiele jest również kroków związanych ze zdrowiem psychicznym wychodzącym od samych studentów, np. funkcjonuje program Peer Mentoring- Widening Participation, gdzie studenci zostają wolontariuszami i mentorami dla bardziej potrzebujących studentów.

Jak się żyje w mieście, w którym studiujesz? Jakie są największe wady i zalety tego miasta?

Edynburg to miasto łączące cechy pełnej atrakcji stolicy kraju z charakterem urokliwego prowincjonalnego miasteczka o spokojnej atmosferze. Ogromną zaletą Edynburga jest zarówno łatwość dostępu do natury i odcięcia się od świata, jak również brania udziału w ogromnych wydarzeniach kulturowych; każdy znajdzie w tym mieście swoje miejsce. Z pewnością jedną z największych wad mieszkania w Edynburgu jest wysoki koszt życia w porównaniu z innymi miastami w Szkocji. Czynsze mieszkań, ceny jedzenia na mieście i nocnego życia są w całym mieście dość wysokie, jednak kwoty te wzrastają w szczególności w dzielnicach studenckich i turystycznych. Drugą wadą miasta jest niezbyt dobrze rozwinięty system komunikacji publicznej – jest on również nieproporcjonalnie drogi i dość powolny, jednak w życiu codziennym nie stanowi to większego problemu, ze względu na to, że większość życia akademickiego i rozrywkowego jest w niewielkim dystansie do pokonania na nogach.

Czy w mieście, w którym studiujesz, odbywają się jakieś ciekawe wydarzenia/konferencje?

Największym wydarzeniem kulturowym, którym szczyci się Edynburg jest festiwal artystyczny Fringe, organizowany w sierpniu każdego roku, podczas którego miasto przeobraża się w istny kalejdoskop tańca, muzyki i śpiewu, przyciągając turystów z całego świata. Zachęcamy każdego do spędzenia przynajmniej jednych wakacji podczas swoich studiów na tym festiwalu i poznaniu atmosfery miasta od zupełnie innej strony. Ponadto Edynburg, jako stolica Szkocji, jest miejscem wielu innych wydarzeń kulturowych, sportowych i naukowych, także każdy znajdzie coś dla siebie!

Czy myślisz że będziesz chciał pracować w mieście, w którym teraz studiujesz, po zakończeniu studiów? Jakie są możliwości rozwoju kariery w tym mieście?

Edynburg i reszta Szkocji są świetnym miejscem pracy w dziedzinach takich jak energetyka, zdrowie publiczne, edukacja, technologia i finanse. Studenci, którzy zakochali się w Edynburgu często zostają w tym mieście, aby rozpocząć profesjonalną karierę lub kontynuować studia, a z kolei inni wykorzystują międzynarodowe doświadczenia zdobyte w Edynburgu jako początek kariery w zupełnie innej części świata.

Jakie są połączenia lotnicze z miastem, w którym studiujesz? Jak często udaje Ci się wracać do Polski i ile kosztuje Cię podróż?

Do Edynburga latają samoloty ze wszystkich większych miast Polski (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz). Podróż z wyprzedzeniem można kupić za nawet mniej niż 150zł (bez bagażu), w zależności od pory roku i umiejętności szukania lotniczych okazji! Z reguły studenci zagraniczni wracają do domów na święta Bożego Narodzenia, na przerwę wiosenną oraz na wakacje, jako że są to główne dłuższe przerwy podczas roku akademickiego. Jest to oczywiście personalna decyzja; niektórzy tęskniący za domem wybierają się do Polski częściej, a inni wykorzystują przerwy do podróży lub pracy.

Czy masz jakieś rady dla osób, które dopiero zaczynają studia w tym mieście?

Na początku oczywiście warto rozeznać się w mieście, poznać zarówno jego stronę historyczno-turystyczną, jak i tę studencko-rozrywkową. Warto korzystać z atrakcji takich jak darmowe wejścia do większości muzeów oraz zawsze mieć przy sobie kartę studencką oferującą mnóstwo zniżek w restauracjach/kinach/barach. Jedna z pierwszych aktywności, które musi wykonać każdy pierwszoroczny student naszego uniwersytetu to wejście na górę Arthurs Seat i oglądanie z jej szczytu wschodu słońca, co nierzadko zakrapiane jest alkoholem, jak to na studencki rytuał przejścia przystało. Ale tak naprawdę najważniejsza rada dla wszystkich, którzy do Edynburga dopiero przyjeżdżają: koniecznie omijajcie szerokim łukiem klub Hive, którego podłogi lepią się jak miód w prawdziwym ulu 😉